Aasta 2024 kokkuvõte

Tänavu on käsil juba kuues möödunud aasta kokkuvõte. Nagu ikka, teen seda tavaliselt jaanuari keskpaigas. Paljud võtavad oma aasta kokku kas viimastel detsembripäevadel või kohe uue aasta alguses. Miks mina eelistan seda hiljem teha?

Põhjus on lihtne – mõned lahendused, mida kasutan oma elu jälgimiseks ja salvestamiseks, esitavad aastakokkuvõtted alles jaanuari alguses. Kuna kogutud infot on palju ja soovin faktidele ka oma kommentaare lisada, võtab see natuke aega. Minu jaoks ei ole kokkuvõtte kõige olulisem osa numbrid ja statistika, vaid pigem see, kuidas ma mõtestan oma edusamme. Kus ma praegu olen? Kas minu tehtud tegevused on aidanud kaasa suuremate eesmärkide saavutamisele? Nii et minu jaoks ei ole vahet, kas kokkuvõte valmib nädal varem või hiljem.




Oluline pole iga üksik tegevus, vaid pigem nende kaudu kujunenud harjumused ja pidev püüdlus eesmärkide poole. Lühidalt kokku võttes (TL;DR): mitme eesmärgi puhul olin möödunud aastal tagasihoidlikum kui 2023. aastal. Suuresti mõjutasid minu rutiine ja tulemusi uue lapse sünd ning töökoha vahetus. Mõlemad tõid kaasa suuri muutusi senistes päevakavades ja harjumustes, mistõttu pidin kohanema uue elurütmiga. Näiteks kasvõi see, et ma ei tööta enam kodust vaid suuresti kontoris. Kõik need muudatused aga ei läinud sugugi nii sujuvalt, kui lootsin.

Möödunud aasta õpetas mulle ka midagi olulist – varundamise ja andmete säilitamise tähtsust. Kui mu telefon ootamatult purunes, kaotasin osa andmetest, mida polnud võimalik lihtsalt taastada. Seetõttu jääb selle aasta statistika osaliselt puudulikuks või sootuks tegemata (näiteks eelkõige podcastide kuulamise osas aga puudujääke on ka mujal).

Aga läheme siis tulemuste juurde. Nagu ikka, kui on olemas ka võrdlus eelmise aastaga, siis demonstreerin trendi vastava ikooniga 📈 - tulemus sellel aastal oli positiivsem 📉 - tulemus sellel aastal jäi eelmisele aastale alla.

Esimene suurem eesmärk - terve ja pikaealine elu

Minu peamine eesmärk ongi tervena elatud pikaajaline elu. See on vundament, mida mõjutavad nii füüsiline aktiivsus, kui ka geneetilised eelsoodumused. Terve ja pikaajaline elu on kõikidele muudele eesmärkide saavutamiseks nö hügieenifaktor. Jätan õiguse olla siinkohal isekas ja öelda, et kui sa ei hoolitse enda eest on väga raske ka hoolitseda oma lähedaste eest.


Tervislikud eluviisidest oli tähelepanu all järgmine:

  • Tehtud samme 👣 2 008 022 (📉 -232 494). Sammustatisika põhineb Exist ja Google Fit andmetel. Küll aga avastasin detsembris, et seoses telefoni vahetusega ei pruukinud telefon kõiki samme salvestada, seega usun, et need puudu olevad sammud on just selle tõttu. Suurimad sammuga päevad olid 8. september - 40292 sammu (Tallinna maraton), 28. Märts - 38360 sammu (Scoutsrännak) ja 21. september 21955 - jooksin ja niitsin muru pikemalt.
  • Suunto andmetel tegin päevas keskmiselt 7858 sammu(📉 - 26 ), mis omakorda on samas suurusjärgus 2023 aasta liikumistega, mis omakorda kinnitab minu jaoks, et sammude koguarv oli tegelikkuses suurem.
  • Kaal ⚖️ +2 kg (📉) No ei olnud hea aasta, kõik mis kadus tuli tagasi. Peab tegelema edasi.
  • Keskmine uni 🛌 - 7 tundi ja 9 minutit (📈 +8 minutit). Võrreldes aga juba 2022 aastaga on seda aga ligi pool tundi rohkem. Ka kinnitavad rohked teadusuuringud, et pikem uni loob aluse tugevamaks terviseks. Andmeallikas: Suunto kell.

Füüsiline aktiivsus:

  • Jalgrattal 🚴 sai läbitud 720 kilomeetrit (📈+270 km rohkem). Oluliselt rohkem sai möödunud aastal käidud lasteaias ja tööl rattaga, ning proovisin ka lapsi sellesse kaasata võimalikult palju.
  • Jooksukilomeetreid 🏃 kogunes 1030km (📉 -56). Eesmärgiks oli saada kokku 1000 kilomeetrit.
  • Pikemaid sportlikke jalutuskäike 🚶 sai tehtud 99 kilomeetrit (📈+24 km rohkem). Andmeallikas: Strava.
  • Sportlike tegevuste ajakulu aastas oli 229 tundi ja 17 minutit (📉 -1 tund 47 minutit), mis teeb siis kokku 9 päeva, 13 tundi ja 17 minutit. Eesmärgiks oli mul kulutada sportlikele tegevustele vähemalt 15 tundi kuus, seda eesmärki ületasin 4 tunni ja 6 minutiga. Tõsi küll, kolmel kuul oli see näitaja 10 tunni kandis, samas oli ka mõned kuud, kus tegelesin spordiga üle 30 tunni.
  • Kätekõverdusi sai tehtud läinud aastal kõigest 1980 tükki (📉 -960).

Lisaks nimetatud sportlikele ja eluviisist tulenevatele tegevustele märgiks ära siinkohal ka järgmised tegevused, mis aitavad kaasa pikaealise tervena elatud aastate saavutamisele kaasa:

  • Aasta jooksul sai aeg maha võetud ja külastatud 5 korral koos perega SPAsid. Neist üks kord oli naisega kahekesi, mil saime tähistada nelja aasta jooksul esimest korda oma pulma-aastapäeva. Järgmine võimalus selleks avaneb jälle aastal 2028.
  • Vererõhu kordasaamine - see oli varasematel aastatel pisut käest ära läinud, kuid olen hetkeks saavutanud stabiilsema, keskmise vererõhu 134/78.

Teine suure eesmärk - avardada pidevalt oma silmaringi ja saada uusi põnevaid kogemusi

Elu teevad põnevaks nii väikesed kui ka suured uued tegevused ja avastused. Uudishimu ja uued teadmised on need, mis hoiavad mõtte värske ja meele erksa. Möödunud aasta üheks suurimaks silmaringi avardajaks oli kahtlemata töökoha vahetus. Eelmises töökohas veedetud ligi seitse aastat olid täis põnevust ja väljakutseid, kuid isikliku arengu nimel tundsin, et vajan uut keskkonda ja teistsuguseid ülesandeid. Lisaks töökoha vahetusele sain uusi kogemusi kindlasti ka mujalt.



  • Lugesin 📚 aastaga ära 40 raamatut (📉 -3), mis asetsesid 11 763 leheküljel (📈 +553). Eesmärgiks oligi seatud 40 raamatut, seega endale seatud eesmärk sai täidetu. Tõsi küll, viimased detsembri nädalad olid selles paras pingutus.
    • Nendest 3 olid mitte-ilukirjanduslikud teosed, 7 olid pigem nooremale sihtrühmale mõeldud raamatud, kuigi enamus neist sobib ka täiskasvanule, 29 raamatut kvalifitseeruvad gruppi - ulme, õudus, fantaasia ning 7 muu ilukirjandus. Loetud raamatutest kuuluvad teosed "Hälin ja Raev" ning Narnia seeria nn. klassikaliste kohustuslike ilukirjanduslikke teoste hulka, mille olen planeerinud läbi lugeda.
  • Prantsuse keele täiendamisele kulutasin 1653 minutit (📉 -1541 minutit) ehk siis ligi 28 tundi.
  • Natuke põnevamates kohtades sai abikaasaga väljas söömas käidud 11 korral 🍽️ (📉 -1 koht). See oli küll ühe korra vähem, kui soovisime, kuid siinkohal oli kindlasti oma mõju lisandunud pere juurdekasvul. Neist 3. korral oli tegu kas - Maitsev Tartu või Uma Mekk sündmustega. Parimana jäi meelde Oiu sadamarestoran ning Kampus. Wagenkülli restorani juhtusime isegi kahel korral.
  • Möödunud aasta ei olnud erinev ka selles osas, et kõditasin oma maitsemeeli lisaks söögile ka hea õllega 🍻. Möödunud aastal sai proovitud 64 erinevat õlut ( (📉 -38 maitset vähem). Kusjuures 47 õllet ma polnud kunagi varem proovinud. Proovitud jookide hulgas oli erinevaid stiile 45 (📉 -17 stiili vähem). Kolmandat aastat järjest oli mu lemmik stiil Sour Fruited. Kõrgeima hindega õlle olid Pühaste - Made in Singapore ja Crimson Kiss, Pihtla - Leivakali, Mikkeller - Limbo Riesling, Brouverij Mort Subite - Kriek Lambic. Kõik - 4.25 punkti 5-st. Aasta jooksul proovisin 38 erineva pruulikoja tooteid (📉 -16). Uusi õllesid proovisin enamasti reedeti - suisa 16nel korral. Keskmiseks hindeks sai proovitud õlledel 3,2 punkti 5st.
  • Huvitav on õllede mekkimise nädalane jaotus - kui enamasti mekin nädalavahetusel uusi õllesid, siis eristub ka teispäev. Samas ainult ühe korra proovisin õlut esmaspäeval.
  • Aasta jooksul sai käidud kahel suuremal kontserdil - Stingi kontsert ning Tartu laulupidu.
  • Suve üks erilisemaid reise oli külaskäik Vormsi saarele, kuhu mineku soov tekkis mul üle kolmekümne aasta tagasi.

Kolmas suurem eesmärk - piisavalt hea majanduslik hakkamasaamine, mis toetaks eelnevate eesmärkide saavutamist.

Majanduslik hakkamasaamine on minu jaoks ka hügieenifaktor - kui mina ei tegele sellega, ei tegele keegi teine ka. Kui ma jätan finantsilise poole täiesti unarusse, on väga keeruline täita ka teisi eesmärke, mida olen endale seadnud. Kuna käin palgatööl siis on suuresti mu majanduslik toimetulek seotud mu hakkamasaamisega tööl.

  • Peamine suhtluskeskkond tööl on Slack ning kokku sai erinevates slacki töökanalites saadetud 8585 sõnumit (📉 - 7226 sõnumit). Statistika põhineb nelja erineva slack keskkonna andmetel. Ilmselt mõjutas olulist langust ka tööülesannete ja töökoha vahetused. Kuna uuel töökohal olen enamasti kontoris, koos meeskonnaga, siis paljud vestlused leiavad aset ka näost-näkku.
  • Tegin kokku 35 Jira taski. (Uues töökohas, vana töökoha statistika jäi salvestamata). Confluence lehel töötasin 32 erineva lehe kallal
  • Kokku võtsin 61 puhkepäeva töölt, suuresti aitas sellele kaasa lapse sünni puhul võetud isapuhkus. (📈 +22 päeva).
  • Oma finantsiliste varade portfelli eesmärgist täitsin ära 💼 116,88% (📈87% oli 2023. aasta täitmine) Väga tugevalt aitas siin kaasa eelkõige aktsiaturgude hea seis, distsipliin ning ka liitintress.
  • Kolmanda pensionisamba täitmise eesmärgi saavutasin 🏛️ 100% (📈100% oli ka varasemate aastate täitmine).
  • Eesmärk panna raha kõrvale investeerimiseks ja säästmiseks sai täidetud 💰 97,5% (📉100% oli 2023. aasta täitmine).
  • Saavutada passiivset tulu 💶 läbi dividendide, intresside - sai saavutatud 96,66% eesmärgist (📈57,75% oli 2023. aasta täitmine).

Neljas eesmärk - lisaks enda ja oma lähedaste heaolule, anda midagi tagasi ka maailmale

Nagu ikka, olen proovinud midagi pakkuda tagasi ka maailmale ja enda kogukonnale. Seda teen läbi tegevuste, kus saan ise panustada kas ajaliselt, rahaliselt või muul viisil. Kõik see on eesmärgiga selleks, et maailm areneks minu soovitud viisil.

  • Võib-olla suurim panus, mida saab inimene anda maailmale on järeltulija - selle skooriga saab nüüd öelda, et eelmise aasta panus oli +1, kui oktoobris sündis tütar Marie.
  • Turvalisuse tõstmiseks ja Eesti riigi kaitseks olen panustanud vabatahtlikuna Kaitseliitu - 2024 aastal panustasin vabatahtlikuna Kaitseliitu 489 tundi (📉 236,5 tundi vähem). Peamiselt oli vähenemine tingitud kahest asjaolust:
    • Tõmbasin ise natuke osalust tagasi, et olla rohkem perega.
    • Suurõppustel osalemist oli seekord vähem (näiteks üks õppus langes lapse sünniperioodi ja teine oli koheselt peale seda).
    • Kokku osalesin siiski 4 erineval reservõppekogunemisel.
    • Suurematest asjadest panustasin Kaitseliitu Kaitseliidu kooli nooremallohvitseride kursusele abiinstruktorina, käisin Lääne ja Kirde NAK kursustel hindajaks ning tegin ka väikese sutsaka Pitka luurevõistlusel ühe punkti abikohtunikuna.
  • Veredoonoriks 🩸 käisin 4 korral (📈 +1 kord). Eesmärgiks seadsin küll 5, kuid vahele tuli paar haigestumist, ning puugihammustus, mis lükkas andmise aega edasi.
  • Heategevuseks panustasin 790 €, mis jaotus kolme organisatsiooni vahel: Lastefond ning Mondo MTÜ ja Ukraine Armed Forces sihtfond. Viimased kaks on otseselt seotud Ukraina 🇺🇦 abistamisega käimasolevas sõjas.
  • Ühiskonnale tagasi andmiseks loen ka enda aktiivset osalemist üliõpilaskoropratsiooni Fraternitas Tartuensis tegemistes. Tõsi küll vilistlasena, kuid proovin jõudumööda kaasa aidata, selleks:
    • Peamiselt läks aur vilistlaskogu vedamisele ning uue lauliku väljaandmisega seotud tegevustele.
    • Samas jõudsin käia 3 külalisõhtul, 2’l kommersil, organiseerisin ühe ad-hoc õllelaua, Vabariigi aastapäeva üritusel,ühel pooleaasta peakoosolekul, koristustalgutel, suvepäevadel, lasketurniiril, 2l õllelaual ning jõulupeol - seega 14 suuremat üritust korbis.
    • Aktiivne osalemine korbi sisemistel võistlustel: Sinilillerännak ja Eesti Vabadussõja ausammaste külastamine, millega alustasime aastal 2023. Kokku külastasin eelmisel suvel täiendavad 18 erinevat Eesti Vabadussõjaga seotud mälestusmärki. Hetkel olen külastanud 97% kõigist minule teadaolevatest Eesti Vabadussõja mälestusmärkidest. Külastamata ausambad on praeguse seisuga: Kaks Helsingis asuvat Eesti Vabadussõjale pühendatud mälestusmärki, Paide rahvamajal olnud tahvel, mis on nüüd kirikus, HTG’s olev mälestustahvel ja Long Islandil USAs olev Eesti maja mälestuskivi.
    • Aasta jooksul saatsin korporatsiooni Discordis 4484 sõnumit (📈 +1028 sõnumit).

Lisaks eelnimetatud tegemistele juhtus aasta jooksul igasuguseid muid põnevat ja siinkohal väike ülevaade ka sellest.

Muid põnevaid fakte möödunud aastast:

  • Eelmise aasta 366-st päevast olid 178 vihmased 🌧️ (📈+6 vihmast päeva rohkem). Eriliselt meeleoluka vihmase päevane jääb meelde abikaasaga Vormsi saare külastus, kus jäime matkarajal mägiveistega koos paduvihma varju.
  • Hoolimata vihmast oli möödunud aastal ka 25 päikselist, täiesti selget päeva ☀️ (📈+8 täiesti selget päeva rohkem).
  • Sain abikaasaga esimest korda nelja aasta jooksul tähistada oma pulma aastapäeva - 29.02.
  • Keskmiselt hindasin oma päeva meeleolu hindega 7. 10- palli skaalal (Sama mis aastal 2023).
  • Aasta jooksul tegin 89 instagrami postitust oma isiklikus instagramis. (📉 - 3 postitust).
  • Lahendasin ära kodusel Trello ülesandelaual olevat 18 ülesannet. (📉 - 15 taski vähem).
  • Sõitsin 21 korda Boltiga (+3 🚕, millest 14 korda (+6) olid autoga 🚗 ja 7 korda tõuksiga (-3) 🛴. Kokku sõitsin 126 kilomeetrit Boltiga (+34), mis moodustas 162 minutit (📉-66 minutit ).

Nagu olen öelnud varasemalt siis minu jaoks peavad olema kõik eesmärgid F.U.N - Fantastic, Unique or Nice, ehk siis kõiki neid eesmärke ja numbreid ei peaks võtma kunagi väga tõsiselt, vaid lihtsalt põneva ülevaatena.

Varasemad aastaülevaated

Mõningaid profiile ja abivahendeid, või kui soovid mind jälgida:


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kui sa tervet rehkendust ei jõua tee pool

Aasta 2023 kokkuvõte

Aasta 2022 kokkuvõte